Świąteczny prezent Fundacji Przyjaciółka dla dzieci z Oazy i świetlicy Arka Drukuj Email

     W październiku ubiegłego roku Placówka Opiekuńczo-Wychowacza Wsparcia Dziennego „Ośrodek Pomocy Rodzinie i Szkole- ARKA MŁODYCH” została zaproszona do udziału w programie „Qurier Świętego Mikołaja”, prowadzonego przez Fundację Przyjaciółka z siedzibą w Warszawie. To kolejny projekt  do którego przystąpiła świetlica, ponieważ w czasie wakacji był realizowany program „Figle-Migle”, również prowadzony przez tę fundację i w całości przez nią  sponsorowany.

    W ramach programu „Qurier Swiętego Mikołaja” fundacja prowadziła świąteczną akcję, którem celem było spełnienie mikołajkowych marzeń dzieci.

    One same z radością i entuzjazmem przyjęły zaproszenie, a następnego dnia każde z nich z przejęciem, zaczęło projektowanie i pisanie listu do św. Mikołaja. Zawarły w nich swoje dziecięce marzenia i napisały, co chciałyby dostać w prezencie. Listy były własnoręcznie wykonane, kolorowe, bardzo staranne, a każdy z nich miał swój własny niepowtarzalny wyraz artystyczny. W przygotowanie ich włożyły wiele serca i pracy. Gotowe zapakowały do paczki i wysłały do Fundacji Przyjaciółka, która przekazała je Sponsorom (indywidualne osoby, z dużych warszawskich firm). Kolejnym zadaniem dzieci było wykonanie karty świątecznej z życzeniami dla osoby, która obdaruje je prezentem mikołajkowym. Tak więc przez szereg następnych  dni, zajmowały się redagowaniem życzeń z Okazji Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku oraz wykonywaniem świątecznych kartek. Pracy miały wiele, ponieważ projekty kart były bardzo ambitne i wymagały od nich znacznego wysiłku twórczego oraz zaangażowania w wykonanie. Zostały one przekazane przez Fundację Sponsorom, jako podzękowanie za spełnienie dziecięcych marzeń. W tym samym czasie w placówce często odbieraliśmy telefony od Darczyńców, którzy upewniali się co do szczegółów zakupywanych dzieciom rzeczy, aby np. rozmiar odzieży był dobry lub zakupiona rzecz odpowiadała dziecku. Podziwialiśmy pracowników Fundacji, którzy z dużym zangażowaniem dopracowywali każdy szczegół projektu w trosce o to, aby dzieci otrzymały wymarzone prezenty.

     Dziecięce marzenia były bardzo różnorodne. Dzieci prosiły głównie o odzież, ale również o sprzęt elektroniczny, zabawki, książki, kosmetyki, sprzęt sportowy, gry komputerowe i planszowe, słodycze, zestawy plastyczne.

     Spotkanie z św. Mikołajem, który obdarowywał je prezentami, odbyło się w dniu 21 grudnia 2010 roku w Kościele św. Stanisława BM w Jaśle. Wydarzenie miało miejsce w świątyni, ponieważ największa sala, którą dysponuje placówka nie pomieściłaby wszystkich dzieci, ich rodziców, a także ogromnej liczby paczek z prezentami. Kilka dni wcześniej do świetlicy dotarła specjalna przesyłka, którą była choinka i ozdoby na nią: bombki, różne zabawki, łańcuchy, lampki. Fundacja w ten sposób chciała  pomóc dzieciom w świątecznym udekorowaniu  świetlicowej sali. W umówionym z Fundacją terminie, dotarły do świetlicy prezenty dla wszystkich dzieci, które napisłay listy.

     Wizyta św. Mikołaja zostala przygotowana przez duszpasterzy Parafii św. Stanisława - ks. Łukasza Mariuszyca i ks. Artura Kostrząba.

     Punktualnie o godz. 15.00 do kościoła przybył św. Mikołaj ze swoją świtą, gdzie radośnie powitało go 90 dzieci z placówki i oazy wraz z towarzyszącymi im rodzicami.  Wychowankowie świetlicy przedstawili w krótki program słowno-muzyczny, który przypomniał postać Św. Mikołaja- Biskupa z Miry  oraz wprowadził wszystkich w świąteczny klimat. Pierwszą pastorałką „ Narodził się ...” dzieci wyraziły radość z nadchodzącego Narodzenia Pańskiego w słowach:

  •  „Narodził się pośród jasnych gwiazd,
  • by pokój nieść, nieść na cały świat.
  • Aby każdy z nas mógł spokojne żyć,
  • On przyszedł tu, by zbawienie dać.”

     Każda następna kolęda, pstorałka, świąteczna piosenka wyrażała, tą zwykłą dziecięcą radość z choinki, św. Mikołaja i prezentów. Na zakończenie, utworem muzycznym „Szczęśliwych dni”, złożyły wszytkim serdeczne życzenia zarówno na Święta Bożego Narodzenia jak i na cały nadchodzący Nowy Rok !

     Święty Mikołaj zadowolony z powodu dobrego zachowania dzieci w nagrodę ochoczo obdarowywał je prezentami, a one umilały mu tę czynność spiewając pastorałki. Dzieci odbierając prezenty były bardzo przejęte, a na ich buziach gościł uśmiech.     

     W następne dni dzieliły się w świetlicy radością z otrzymanych paczek . Były nimi zachwycone i żadne nie wyraziło najmniejszego rozczarowania. Każde z nich otrzymało prezent taki o jaki prosiło, a często przekraczał on marzenia dziecka określone w liście do św. Mikołaja. Również rodzice wychownków świetlicy podkreślali, że prezent, który otrzymało ich dziecko był piękny i bardzo pomocny.

     Duszpasterze Parafii św. Stanisława BM pracujący z dziećmi z oazy oraz   Parafialny Oddział Akcji Katolickiej Parafii św. Stanisława jako organ prowadzący placówkę wraz pracującymi w niej  wychowawcami, wyrażają głęboką wdzięczność Fundacji Przyjaciółka za objęcie dzieci z placówki i oazy programem „Qurier św. Mikołaja”. Dzięki Państwa staraniom w wielu domach było wiele radosnych przeżyć, i refleksja połączona ze wzruszeniem, że gdzieś jest Ktoś, komu nie jest obojętne dziecko, czekające na spełnienie swoich małych, a czasem tak dużych marzeń.

Przygotowała Jolanta Liszka

Zmieniony ( 28.02.2011. )
 
 

Zakładki
Start
Historia
Zarząd DIAK
Statut
Z życia DIAK
Parafialne Oddziały
Modlitwa
Dokumenty
Zaproszenia
Pielgrzymki rowerowe
Galeria
Kontakt
Linki