Spotkanie w dekanacie Jasło-Wschód Drukuj Email

„nie wolno zapominać, że pierwszym i głównym ewangelizatorem jest Duch Święty” (abp J. Michalik)

     Dnia 5 marca 2012 roku w świetlicy Domu Parafialnego parafii pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa w Jaśle odbyło się spotkanie dekanalne Zarządu Diecezjalnego Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej z członkami POAK i Księżmi Proboszczami Dekanatów jasielskich.

     Z upoważnienia nieobecnego na spotkaniu ks. Tadeusza Paszka – Proboszcza parafii obowiązki gospodarza przejął ks. Grzegorz Paradysz – Asystent dekanalny Akcji Katolickiej.

     W spotkaniu udział wzięli: Artur Stojałowski - Prezes Zarządu DIAK, Maria Hatylak – Wiceprezes Zarządu, ks. Stanisław Potera – Asystent Kościelny DIAK, a także ks. Zbigniew Iżyk - Dziekan Dekanatu Jasło-Wschód.

     Po odmówieniu modlitwy i wprowadzeniu dokonanym przez ks. Grzegorza zebrani wysłuchali wykładu ks. Stanisława Potery opartego na treściach Listu pasterskiego Metropolity Przemyskiego na I Niedzielę Wielkiego Postu a.d. 2012 (http://jmichalik.episkopat.pl/dokumenty/4134.1,Wielki_Post_Chrystusowy_i_nasz_list_abp_Michalika_na_Wielki_Post_2012.html) o nowej ewangelizacji, w którym czytamy:

 … Ponieważ jednak wiary chrześcijańskiej nie da się oddzielić od życia, zatem Kościół musi oceniać tzw. nową etykę i przestrzegać przed wypaczeniami. Nie wolno zapominać, że pierwszym i głównym ewangelizatorem jest Duch Święty. Jemu trzeba zaufać, polecać nasze nadzieje i niepokoje, ale z Nim trzeba też współpracować, użyczać Mu swoich ust i wszystkich sił. Wyżej wymieniona autorka (pani Marguerite Peeters, dyrektor brukselskiego Instytutu na rzecz Dialogu Międzykulturowego - przyp. aut.) mówi dalej, że potrzebna jest społeczna, a nie tylko indywidualna reakcja wobec promowanych rozluźnień moralnych. Potrzebna jest wspólna, zbiorowa reakcja społeczeństw i narodów. Naród polski – jak napisała - szczególnie dobrze wie, co to przeciwstawianie się i walka… Pokazał, że jest odważny i szlachetny. Łatwiej niż inne narody, prawie intuicyjnie rozpoznaje strategie manipulacyjne i ideologiczne projekcje… Opatrznościową rolę odegrał Jan Paweł II, papież Polak… Odwaga bohaterów – bł. Jerzego Popiełuszki czy kard. Stefana Wyszyńskiego stanowiła dla nas wzór do naśladowania i podtrzymywała na duchu. Wszystkie te elementy odkryły światu duszę waszego narodu i sprawiły, że został pokochany … dlatego oczekuje się szczególnie od narodu polskiego, aby jeszcze raz pokazał swą odwagę i kreatywność wobec nowego wyzwania - kończy swój wywiad dyrektorka brukselskiego Instytutu (w: Moja Rodzina, nr 1, 2012, 4-5).

     Zebrani ochoczo udział wzięli w dyskusji oraz przedstawili swoje działania w tym zakresie prowadzone przez poszczególne Parafialne Oddziały. Na zakończenie odśpiewano „My chcemy Boga” w wersji zatwierdzonej przez Episkopat Polski.

     Parafie św. Antoniego reprezentowali: O. Krzysztof Kozioł – Proboszcz i Jan Paweł Łucki – Prezes POAK.

Króluj nam Chryste

 Jan Paweł Łucki Prezes PAOK Parafii Św. Antoniego Padewskiego w Jaśle

Zmieniony ( 28.03.2012. )
 
 

Zakładki
Start
Historia
Zarząd DIAK
Statut
Z życia DIAK
Parafialne Oddziały
Modlitwa
Dokumenty
Zaproszenia
Pielgrzymki rowerowe
Galeria
Kontakt
Linki