W progi Boże w godnym ubiorze Drukuj Email

      Akcja Katolicka rozpoczyna kampanię dopominając się o godny strój w Kościele. Przygotowaliśmy specjalny plakat opatrzony patronatem medialnym KAI, Gościa Niedzielnego i Niedzieli. Pragniemy uświadomić, że często ubiór, w jakim udajemy się do kościoła nie jest godny tego miejsca. W każdą niedzielę, szczególnie latem, możemy zobaczyć w naszych świątyniach ludzi, którzy z racji swego ubioru bardziej pasują na plażę lub do nocnego klubu.

     Strój oddaje przecież nasz stosunek do miejsca i rangi wydarzenia. Inaczej ubierzemy się na spotkanie towarzyskie, a inaczej na oficjalną uroczystość w gronie ludzi, którzy oczekują od nas szacunku. Niestety, dziś coraz trudniej o wyczucie, co jest stosowne na konkretną okazję. Często nie wynika to ze złej woli, ale z pewnej niewiedzy, co wypada, a co nie. Widzimy przecież pracowników znanych firm na co dzień w garniturach i kostiumach. To z szacunku dla klienta i dbałości o wizerunek firmy. A co z szacunkiem dla Boga? Liczymy, że nasza kampania spotka się ze zrozumieniem.

Halina Szydełko Prezes Zarządu KIAK

Na temat godnego ubioru w obiektach sakralnych z Haliną Szydełko - prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce - rozmawia ks. Marcin Nabożny

 

KS. MARCIN NABOŻNY: - Akcja Katolicka przygotowała plakat, w którym dopomina się o godny strój w kościele. Skąd taki pomysł?

HALINA SZYDEŁKO: - Myślę, że to istotne. Ktoś może powie: są inne ważniejsze sprawy, ale pamiętajmy, kto nie jest wierny w rzeczach małych, jak może być wierny w wielkich? Liczymy, że nasza kampania spotka się ze zrozumieniem. Nie chcemy nikogo obrażać. Pragniemy jedynie uświadomić wielu dobrym ludziom, że ich strój czasami nie jest godny miejsca. Może trzeba, aby powiedzieli to ludzie świeccy, nie tylko kapłani.

KS. MARCIN NABOŻNY: - Wiele osób uważa, że nie ma znaczenia, w co się ubierzemy, ważne, abyśmy w ogóle do kościoła przyszli.

HALINA SZYDEŁKO: - Nie mogę się z tym zgodzić. „Przyjacielu, jakże tu wszedłeś, nie mając stroju weselnego?" (Mt 22,12). Czytając te słowa Ewangelii według św. Mateusza, mamy świadomość, że odnoszą się one do czegoś więcej niż stroju. To dusza ma być przygotowana na spotkanie z Bogiem. Ma być godna tego zaszczytu. Czy jednak strój nie jest ważny? Skoro Jezus posłużył się takim przykładem, to znaczy, że to, w co jesteśmy odziani, też ma swoje znaczenie. Strój oddaje nasz stosunek do rangi wydarzenia. Inaczej ubierzemy się na spotkanie towarzyskie, a inaczej na oficjalną uroczystość w gronie ludzi, którzy oczekują od nas szacunku. Niestety, dziś coraz trudniej o wyczucie, co jest stosowne na konkretną okazję.

KS. MARCIN NABOŻNY: - Zmieniają się obyczaje. Dziś ludzie nie przywiązują już takiego znaczenia do ubioru. Lubią czuć się swobodnie.

HALINA SZYDEŁKO: - To nie do końca jest prawda. Widzimy przecież pracowników znanych firm na co dzień w garniturach i kostiumach. To z szacunku dla klienta i dbałości o wizerunek firmy. A co z szacunkiem dla Boga?

KS. MARCIN NABOŻNY: - Jaki zatem powinien być ten strój?

HALINA SZYDEŁKO: - Godny. Zarzucając niestosowność stroju, nie mamy jedynie na myśli, że jest on nieprzyzwoity. Po tym, co oglądamy w środkach masowego przekazu, raczej nikt się nie zgorszy na widok krótkiej spódnicy czy odkrytych ramion. Jednak nie o zgorszenie tu chodzi, ale o poszanowanie miejsca godnym strojem. W każdą niedzielę możemy zobaczyć w naszych świątyniach ludzi, którzy z racji swego ubioru bardziej pasują na plażę lub do nocnego klubu. Może nikt im nie powiedział, że to niestosowne. Może nigdy nie byli za granicą i nie wiedzą, że tam nikt by ich nie wpuści do kościoła w takim stroju.

KS. MARCIN NABOŻNY: - Na co liczy Akcja Katolicka, apelując: „W progi Boże w godnym ubiorze"?

HALINA SZYDEŁKO: - Na zrozumienie. A w przypadku tych bardziej opornych - przynajmniej na zastanowienie się, czy ich strój jest godny spotkania z Bogiem. Wierzę, że w zdecydowanej większości mamy do czynienia z bardzo wartościowymi ludźmi, którym nikt nie powiedział, że jest to niestosowne.

NIEDZIELA NR 28, 8 LIPCA 2012, s. 37  

Zmieniony ( 04.07.2012. )
 
 

Zakładki
Start
Historia
Zarząd DIAK
Statut
Z życia DIAK
Parafialne Oddziały
Modlitwa
Dokumenty
Zaproszenia
Pielgrzymki rowerowe
Galeria
Kontakt
Linki