W służbie prawdzie - warsztaty dziennikarskie Drukuj Email
 W sobotę, 13 kwietnia br. w Oratorium Świętego Jana Bosko przy parafii p.w. Opatrzności Bożej w Rzeszowie, miało miejsce kolejne spotkanie w ramach Warsztatów Medialnych „Nasz głos w dziele Nowej Ewangelizacji”, zorganizowanych przez Zarząd Diecezjalny Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej.

Gościem spotkania był ks. dr Janusz Sądel z Tygodnika Katolickiego "Źródło", który podzielił się z uczestnikami warsztatów doświadczeniem dziennikarskim. Wysłuchaliśmy wykładu pt. "Dokumenty Kościoła jako źródło dla dziennikarza katolickiego", gdzie Prelegent zwracał uwagę na zadania środków społecznego przekazu, wyjaśniał rolę i funkcje publikacji katolickich, podkreślał, iż tworząc artykuły należy sięgać do katolickich źródeł, do dokumentów Kościoła Katolickiego.

Przedstawił cele i możliwości wykorzystania dokumentów kościelnych w dziennikarskiej pracy. Dziennikarz katolicki ma znać dokumenty Kościoła Katolickiego aby je przekazywać, ma przenosić wiarę katolicką, tradycję, tak aby czytający formował swoje sumienie. Środki masowego przekazu działają w służbie ludziom, wspólnotom kościelnym, w służbie nowej ewangelizacji. posługując się słowem musimy pamiętać o jego mocy, sposób porozumiewania wpływa na relacje między ludźmi - podkreślał Prelegent. Była również praca w grupach warsztatowych, gdzie mogliśmy spróbować swoich sił tworząc artykuły, mogliśmy poczuć się dziennikarzami. Zdobytą tutaj wiedzę, co podkreślali uczestnicy wykorzystają w praktyce, z odwagą podejmą współpracę z katolickimi mediami, również pracę w swoich parafiach.

W drugiej księdze KPK kan.761 czytamy : „Wszyscy wierni mają obowiązek i prawo współpracy w tym, aby Boże przepowiadanie zbawienia rozszerzało się coraz bardziej na wszystkich ludzi każdego czasu i całego świata”. Głoszenie to w odniesieniu do wiernych świeckich dokonuje się przede wszystkim poprzez świadectwo ich życia, przez słowo i przykład życia chrześcijańskiego”. Z uczestnikami warsztatów rozmawiała reporterka z radia VIA, co wywołało emocje i było rodzajem sprawdzianu. Musimy nauczyć się dobrze wykorzystywać środki przekazu, środki dzisiejszej techniki, by stały się skutecznym narzędziem do ewangelizacji dzisiejszego świata.

W ramach warsztatów zaplanowano pięć spotkań czterogodzinnych. Kolejne spotkania odbędą się: 11 maja – „Niedziela Rzeszowska”, 25 maja – „Radio Via” i 22 czerwca – Redaktorzy gazetek parafialnych.

Króluj nam Chryste!

Małgorzata Jaworska - uczestnik warsztatów

  

Zmieniony ( 25.09.2013. )
 
 

Zakładki
Start
Historia
Zarząd DIAK
Statut
Z życia DIAK
Parafialne Oddziały
Modlitwa
Dokumenty
Zaproszenia
Pielgrzymki rowerowe
Galeria
Kontakt
Linki