Pielgrzymka rowerowa Akcji Katolickiej do Wilna - 2008 Drukuj Email

Na rowerach do Ostrej Bramy

5 lipca po Mszy Świętej w kościele oo. Bernardynów w Rzeszowie zakończonej błogosławieństwem Księdza Biskupa Edwarda Białogłowskiego wyruszyła po raz czwarty Pielgrzymka Rowerowa do Ostrej Bramy.

Organizatorem wyprawy była Akcja Katolicka Diecezji Rzeszowskiej. Hasło pielgrzymki „Mocni Nadzieją” nawiązywało do ostatniej encykliki Ojca Świętego.

Dziewięćdziesięciu pielgrzymów wraz z trzema kapłanami i bratem zakonnym przejechało liczącą około 1300 km trasę, która wiodła przez miejsca kultu Maryjnego - Częstochowę, Licheń, Toruń, Gietrzwałd, Świętą Lipkę. Pielgrzymi codziennie uczestniczyli w Eucharystii, odmawiali Różaniec, koronkę do Bożego Miłosierdzia, wieczorem odbywał się Apel. Trud każdego dnia pątnicy ofiarowali w danej intencji. W naszych wspomnieniach na długo zostanie pobyt w najbardziej znanych sanktuariach Maryjnych w Polsce – w Częstochowie, gdzie wzięliśmy udział we Mszy Świętej i w apelu przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, oraz w Licheniu, który olśnił nas monumentalną bazyliką i poruszył cudownym wizerunkiem Matki Bożej. Kolejne dni pielgrzymki naznaczone były nowymi doświadczeniami. W Toruniu naszej wyprawie towarzyszyło Radio Maryja i Telewizja Trwam, emitując ciekawy program o naszych pielgrzymkach rowerowych. Mimo, iż Gród Kopernika przywitał nas ulewnym deszczem, w naszej pamięci pozostał urok starego miasta i udział we Mszy Świętej w bazylice katedralnej w Toruniu. W czasie pielgrzymki był również czas na konieczny odpoczynek. Jeden dzień postoju zaplanowany został w Giżycku – pięknym mieście położonym pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Słoneczna pogoda uprzyjemniła regenerację sił. Ponadto nocleg w osiemnastowiecznej Twierdzy Boyen i zwiedzanie muzeum dostarczyło niezapomnianych wrażeń.

Aby dotrzeć do celu pielgrzymki, do Obrazu Matki Bożej Miłosiernej w Ostrej Bramie trzeba było w ciągu dziewięciu dni pokonać nie tylko 1300 km, ale także własne zmęczenie, słabości. Na powitanie pielgrzymów z Rzeszowa przyjechał Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Ksiądz Biskup Kazimierz Górny, w towarzystwie kapłanów ks. rektora Jerzego Buczka oraz ks. prałata Stanisława Tarnawskiego. W czasie sprawowanej Eucharystii ksiądz biskup w gorących słowach mówił o Matce Bożej, o naszej Ojczyźnie i o trudzie który włożyli pielgrzymi, by oddać hołd Pani Ostrobramskiej.

Do Sanktuarium w pielgrzymce przybywa się po to, by za jakiś czas znów tu powrócić. W modlitwie, wspomnieniach, a jeśli Pan pozwoli również na rowerze. Wszak nieustannym pielgrzymowaniem jest życie każdego z nas.

Opracował Jan Furtek

 

Zmieniony ( 15.03.2010. )
 
 

Zakładki
Start
Historia
Zarząd DIAK
Statut
Z życia DIAK
Parafialne Oddziały
Modlitwa
Dokumenty
Zaproszenia
Pielgrzymki rowerowe
Galeria
Kontakt
Linki