Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne, kochać co dobre Drukuj Email

Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne, kochać co dobre

Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne, kochać co dobre – to myśl przewodnia parafialnego teatru "Impresja" skupiającego aktorów – amatorów ze Strażowa i Palikówki.

Teatr powstał jesienią 2006 roku z inicjatywy Akcji Katolickiej działającej przy kościele w Strażowie. Pierwszą inscenizacją były jasełka "W cichą jasną noc" wystawione w kilku miejscowościach. To wydarzenie stało się bakcylem do dalszej pracy artystycznej teatru, który rozrastał się, dojrzewał, sięgał po coraz nowe twórcze pomysły. I tak do repertuaru weszły kolejno widowiska: "Rzecz o konstytucji 3-go Maja", "Ile ciszy potrzeba by usłyszeć Twój głos..."- dla uczczenia pamięci Jana Pawła II i "Sen o niepodległości" – wystawiony nie tylko w okolicznych parafiach, ale również w Instytucie Muzyki w Rzeszowie. W obecności Księdza Biskupa Kazimierza Górnego, przedstawicieli Kościoła i władz samorządowych teatr Impresja zaprezentował piękne widowisko o drodze kolejnych pokoleń Polaków do niepodległości, o ich walce, tęsknotach, przegranych, które jeszcze bardziej mobilizowały do wygranej, do zwycięstwa. To była niezwykła lekcja patriotyzmu połączona z duchem wartości chrześcijańskich; Bóg, honor, ojczyzna i dlatego tak głęboko zapadła w pamięci widów i aktorów.

Praca w teatrze amatorskim daje jej uczestnikom nie tylko poczucie niezwykłości, magii świata scenicznego, ale także poczucie silnej więzi społeczności lokalnej, solidaryzuje ludzi trzech pokoleń, bo rozpiętość wiekowa jest duża, od 10 lat do 60 lat, uczy kreatywności w tworzeniu kolejnych przedstawień, a nade wszystko pokazuje i grającym i widzom siłę tradycji polskiej kultury, wartości chrześcijańsko-narodowych.

Obecnie teatr "Impresja" wystawia sztukę "Gość oczekiwany", która opowiada o zderzeniu dwóch światów; bogactwa i ubóstwa, o oczekiwaniach ludzi żyjących w dostatku i pogrążonych w biedzie, a tym oczekiwanym gościem jest sam Pan Jezus... Wydawałoby się, że problem odwieczny, wszystkim znany, a jednak czy naprawdę rozumiany przez współczesnych ludzi? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba koniecznie obejrzeć nasze przedstawienie.

Grupa teatralna prowadzona jest przez Jadwigę Gargaś i Małgorzatę Jaworską.

Przygotowała Jadwiga Gargaś

 
 

Zakładki
Start
Historia
Zarząd DIAK
Statut
Z życia DIAK
Parafialne Oddziały
Modlitwa
Dokumenty
Zaproszenia
Pielgrzymki rowerowe
Galeria
Kontakt
Linki